Ziołolecznictwo to fitoterapia, która jest jednym z najważniejszych działów medycyny. Metody terapii za pomocą ziół mogą być wykorzystywane w domu, najlepiej po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Należy pamiętać, że niektóre z nich mają bardzo silne działanie. Konsultacja z lekarzem pozwoli na rozwianie wszelki wątpliwości co do zastosowania danej rośliny i ewentualnych skutkach ubocznych.

Z tego artykułu dowiesz się:

Ziołolecznictwo jako medycyna naturalna

Ziołolecznictwo jest odmianą medycyny naturalnej. Okazuje się to cenną informacją, jeśli chcemy rozpocząć terapię za pomocą ziół. Warto również wiedzieć, że niektóre składniki, jakie wykorzystuje medycyna niekonwencjonalna mają bardzo silne działanie.

W dzisiejszych czasach wróciła moda na żywność ekologiczną. W wielu środowiskach jest ona bardzo lubiana i ceniona. Ziołolecznictwo wraz z powracającą do łask modą na żywność BIO staje się coraz bardziej popularna.

Nie zawsze biegnij do sklepu po zioło

Jeżeli chcesz samemu przygotować ziołowy napar możesz użyć składników, które posiadasz w domu lub które możesz „wziąć” z natury, chociażby z przydomowego ogródka. Wcześniej, warto upewnić się, jakie mają działania. Niektóre dobroczynnie wpływają na cały organizm, niektóre nie. Warto również sprawdzić, z jakiego terenu pochodzą. Dokładnie wybadać teren i upewnić się w jakiej formie mogą być spożywane. Każdy organizm jest inny. Stosowane jest sprawdzenie, czy Twój organizm posiada nietolerancje pokarmowe lub alergie. Takie aspekty należy wziąć pod uwagę przed zastosowaniem ziół do naparu.

Przepisy z ziół

Bardzo popularny jest napar z kwiatów czarnego bzu, mniszka lekarskiego, młodych pędów sony czy pokrzywy. Te ziołowe napoje mają bardzo dobre działanie wzmacniające. Przepisów tego typu może znaleźć bardzo wiele i warto też z nich skorzystać.

Napar z kwiatów czarnego bzu

Napar z kwiatów czarnego bzu posiada wiele właściwości prozdrowotnych. Do przygotowania naparu potrzebne są składniki takie jak kwiaty czarnego bzu, owocowe anyżu, rumianku, liści szałwii i liści driakwi. Napar w takiej postaci można pić na spokojnie dwa, trzy razy dziennie.

Z łatwością przygotować herbatę z kwiatów czarnego bzu. Do filiżanki należy wsypać 1-2 łyżeczki suszonych kwiatów i zalać wrzątkiem. Następnie przykryć i trzymać pod przykryciem 10-15 minut. W następnej kolejności przecedzić.

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski znany jest pod nazwą mlecz lub dmuchawiec. To zioło ma cudowne właściwości. Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, że w korzeniu znajduje się inulina. Inulina to wielocukier o licznych działaniach prozdrowotnych. Z liści tego zioła można zrobić sałatkę np. na wiosnę.

Pokrzywa

Pokrzywa znana jest z właściwości oczyszczających i korzystnie wpływających na zdrowie skóry, włosów i paznokci. Napar z ze świeżej pokrzywy jest banalnie prosty. Świeżą pokrzywę należy przemyć i zalać ciepłą wodą. Następnie trzymać po przykryciem ok. 10 min. Pokrzywę można także ususzyć i korzystać z niej, w okresach kiedy świeża nie jest już dostępna.

Zapisz się na newsletter!

Informacje o nowościach, promocjach i kodach rabatowych