Produkty bez cukru to kategoria wyrobów, którymi warto się zainteresować. Według statystyk przeciętny Polak, pomimo że spożywa mniej cukru w czystej postaci, to i tak spożycie ogółem jest coraz większe. Z czego to wynika? Odpowiedź jest prosta. Do produktów spożywczych dodawane jest coraz więcej cukru, który w nadmiarze szkodzi. Jak tego uniknąć? Odpowiedzią mogą być produkty bez cukru.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest dieta bez cukru?
  • Czy jest Ci potrzebna?
  • Jakie korzyści niesie ze sobą jej stosowanie?
  • Dlaczego cukier jest szkodliwy?
  • Gdzie znajdziesz produkty bez cukru?

Produkty i dieta bez cukru – czym jest?

Cukier z punktu widzenia kucharzy i cukierników to niezbędny element posiłków, które zachwycają podniebienia konsumentów. Jednak od strony dietetycznej cukier to główny powód wielu problemów zdrowotnych.

Trudno wyobrazić sobie rynek artykułów spożywczych bez cukru. Jest on jedzony w czystej postaci, ale również od lat stanowi niezbędny składnik w czasie produkcji większości wyrobów spożywczych.

Jednakże…

Zbyt duże jego spożycie to nadmierny ładunek kaloryczny dla organizmu. Jeśli się tej energii nie spożytkuje, to odkłada się ona w organizmie w postaci tłuszczu. Widać zatem, że wprowadzenie do diety produktów bez cukru ma na celu ochronę zdrowia.

Dieta bez cukru – czy jest mi potrzebna?

Z odpowiedzią przychodzi tutaj Główny Urząd Statystyczny, który potwierdza, że średnie spożycie miesięczne cukru, dżemów, miodu i wyrobów cukierniczych to 1,78 kg/1 Polaka.

Przeliczając na kalorie mamy ładunek o objętości  86 140 kcal/rok z samego cukru. Oznacza to, że każdego roku dostarczamy do organizmu ok. 20 kg substancji, które nie wnoszą do organizmu żadnych wartości odżywczych oprócz węglowodanów prostych.

Wykluczenie tych produktów z diety już na pierwszy rzut oka utożsamić można ze spadkiem masy ciała. Jak widać, produkty bez cukru mogą okazać się sprzymierzeńcem Twojego zdrowia.

Efekty diety bezcukrowej

Aby dokładnie przyjrzeć się zaletom takiej diety, warto spojrzeć na nią z punktu widzenia dietetyka. Niskie spożycie cukru chroni organizm nie tylko przed przybieraniem na wadze, ale i licznymi chorobami cywilizacyjnymi, które dotyczą coraz większej części społeczeństwa.

Wybór produktów bez cukru – lista korzyści:

  • Może pomóc w walce z otyłością;
  • Ogranicza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 i miażdżycy;
  • Chroni serce przed niedokrwieniem;
  • Zmniejsza ryzyka zapadnięcia na stłuszczenie wątroby, zaburzenia trawienia, osteoporozę, próchnicę.
  • Może ograniczać dolegliwości bólowe powstające w wyniku migreny i depresji.

Cukier to narkotyk

Według niektórych specjalistów cukier to substancja, która uzależnia równie silnie, co narkotyki, alkohol czy nikotyna. I tak samo, jak w przypadku tych substancji niezbędne jest ograniczanie jego spożycia stopniowo.

Dietetycy są zgodni co do tego, że najlepszym rozwiązaniem jest konsekwentna jednakże nierygorystyczna zmiana nawyków żywieniowych. W praktyce oznacza to, że osoby spożywające dużo cukru powinny np. słodzić herbatę mniejszą ilością cukru (z 2 łyżeczek na 1), lub spożywać o jedną kromkę pieczywa mniej, aż do momentu, kiedy będzie można całkowicie wykluczyć z diety produkty bogate w cukier.

Świetnym rozwiązaniem są również produkty bez cukru lub te, które stanowią „lepszy” zamiennik cukru, jak ksylitol, stewia czy erytrytol.

Produkty bez cukru – sklep

Bardzo dobrym pomysłem na podjęcie pierwszego kroku w kierunku wymarzonej sylwetki jest zamiana przynajmniej jednego produktu na odpowiednik bez cukru.

Doskonałym tego przykładem jest lista herbat bez cukru.

Ponadto włączenie do diety herbat urozmaica dietę o wiele różnorodnych ziół, których składniki aktywne wykazują korzystny wpływ na organizm.

Więcej na temat herbat możesz dowiedzieć się z tekstu Produkty dla dzieci – herbaty ziołowe (tutaj dodać hiperłącze do tekstu o produktach dla dzieci).

Podsumowanie

Dbanie o właściwą dietę to bardzo ważny element stylu życia. Szczególnie teraz, kiedy to na rynku spotkać można coraz więcej produktów wysokoprzetworzonych. Niezbędne jest zatem zadbanie o to, aby ich unikać, gdyż ma to niebagatelny wpływ na sylwetkę oraz zdrowie ogółem.

Na stronie premiumrosa.pl znaleźć można wiele produktów bez cukru, jak i rewelacyjnych odpowiedników typowych produktów spożywczych. Dowiedz się więcej o zdrowym odżywianiu i stosuj produkty będące bogatym źródłem związków o działaniu prozdrowotnym.

Piśmiennictwo

1. Longina Kłosiewicz-Latoszek, Barbara Cybulska: Cukier a ryzyko otyłości, cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych. Probl Hig Epidemiol, 92(2), 2011: 181-186.

Zapisz się na newsletter!

Informacje o nowościach, promocjach i kodach rabatowych