Owoce od lat uznaje się za zdrowe. Według specjalistów powinny one stanowić podstawę żywienia. Od strony czysto dietetycznej można powiedzieć, że owoce są źródłem witamin, minerałów, wody i błonnika. Jednak nie każde z nich jest warte uwagi. Niektóre zawierają dużo cukru, a ten jest niekorzystny dla organizmu. Są jednak i takie, które warto regularnie spożywać. To aronia, maliny i czarny bez, czyli przedstawiciele owoców jagodowych.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie owoce jagodowe warto włączyć do diety?
 • Jakie właściwości wykazuje aronia?
 • Dlaczego warto spożywać maliny?
 • Czy czarny bez może Ci pomóc?

Owoce jagodowe – przykłady. Jakie warto wybierać?

Aktualnie zauważyć można coraz większą świadomość konsumentów na temat żywności. Przejawia się to tym, iż:

 • Czytamy etykiety;
 • Wybieramy lepsze jakościowo produkty;
 • Staramy się trzymać zasad prawidłowego żywienia.

Wszystko to można zaliczyć na plus. Jednakże środowisko, w którym żyjemy, nie pozostaje bez wpływu na organizm. Otaczające nas zanieczyszczenia, ciągły stres i używki niszczą organizm. Warto zatem wiedzieć jak przeciwdziałać tym negatywnym zmianom. W tym celu można wykorzystać owoce jagodowe. Jednak nie wszystkie, a te najbogatsze w składniki odżywcze i korzystne dla zdrowia związki aktywne. Doskonałym tego przykładem są:

 • Pyszne maliny;
 • Kwaśne jednak bogate w składniki aktywne aronie;
 • Dobrze znany i ciekawy czarny bez.

Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że obfitują one w przeciwutleniacze, o których w ostatnim czasie coraz głośniej.

Aronia – najzdrowszy owoc jagodowy

Aronia to owoc jagodowy uznawany za najbogatsze źródło polifenoli, a w tym antocyjanów. Są to związki przeciwutleniające nadające aronii granatowy kolor. W zestawieniu najbogatszych źródeł tych związków nieprzypadkowo króluje właśnie ten owoc. Średnio aronia zawiera od 2000 do 8000 mg związków aktywnych na 100 gramów produktu. Druga pod tym względem jest dzika różna, która zawiera wyłącznie 850 mg/100 g. Wynika z tego, że aronia to naprawdę bardzo dobre źródło antyoksydantów, które niszczą wolne rodniki tlenowe.

Aronia – właściwości

 • Składniki aronii obniżają poziom glukozy we krwi;
 • Usprawniają one przyswajanie glukozy, co pośrednio chroni przed  gromadzeniem się tłuszczu w ciele;
 • Aronia wykazuje tak silne działanie antyoksydacyjne, że jej przyjmowanie przyczyniło się do hamowania procesu zapalnego trzustki;
 • Niektóre doniesienia wskazują, że aronia może być wykorzystana w przyszłości do produkcji leków przeciw nowotworom, ze względu na silne działanie przeciwzapalne [1,2].

Jeden z najpopularniejszych polskich owoców – malina

Malinę zna każdy. To małe, różowo-czerwone, pyszne owoce jagodowe. Ze względu na słodki smak stanowią podstawę do wyrobu wielu produktów spożywanych, na co dzień. Warto jednak wspomnieć, że poza smakiem malina ma coś więcej do zaoferowania.

W jej składzie znaleźć można resweratrol, kojarzony głównie z winogronem. Odpowiada on za działanie antyoksydacyjne, chroniąc komórki ciała przed starzeniem. Malinę często uznaje się za „źródło młodości”, dlatego stanowi składnik żywności oraz kosmetyków.

Maliny mają bogaty skład, a zarazem są niskokaloryczne. W 100 gramach produktu znaleźć można wyłącznie 33 kcal. Oznacza to, że zjedzenie porcji nawet 0,5 kg na raz dostarczy do ciała ok. 150 kcal, co porównać można z połową pączka lub puszką napoju gazowanego. To idealne rozwiązanie dla osób odchudzających się, ponieważ z powodzeniem taką porcję uznać można za pełnowartościowy posiłek idealny na podwieczorek lub drugie śniadanie.

Czarny bez

Czarny bez to roślina od lat uznawana za leczniczą. Wynika to nie tylko z bogatego składu, ale i doświadczeń staropolskich medyków. Według nich kora czarnego bzu bardzo skutecznie pobudza układ pokarmowy do pracy. Dlatego zalecano ją do prowokowania wymiotów lub biegunek, co miało na celu pozbycie się toksyn z organizmu. Czarny bez sam w sobie jest bardzo interesujący, jednakże skupmy się na soku, który określany jest przez niektórych dietetyków mianem „superfoods”. Przeczytaj również fakty i mity na temat soków naturalnych ok z czarnego bzu wykazuje silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Jego przyjmowanie zalecane jest w celu wzmocnienia odporności organizmu.

Podsumowanie

Owoce to nieprzypadkowo podstawa piramidy żywienia. Warto jednak wiedzieć, że owoce w zbyt dużej ilości tuczą, więc należy spożywać je w ograniczonej ilości. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór tych niskokalorycznych i bogatych w składniki aktywne czego przykładem są owoce jagodowe. Teraz już wiesz, że maliny, aronia i czarny bez są warte uwagi. Stosuj je w formie surowej lub jako soki.

1. Banaś A., Korus A.: Prozdrowotne właściwości owoców i przetworów z aronii. Borgis Med. Rodz 2015, 4(18): 179-181.
2. Białek M., Rutkowska J., Hallmann.: Aronia czarnoowocowa jako potencjalny składnik żywności funkcjonalnej. Żywność Nauka Technologia Jakość, 2012, 6(85), 21-30.

Zapisz się na newsletter!

Informacje o nowościach, promocjach i kodach rabatowych