Sok 100% to produkt uznawany za bardzo zdrowy. Od lat spotyka się opinie, że jest źródłem witamin i minerałów, co jest dobre dla zdrowia. Z drugiej jednak strony w opinii publicznej pojawia się coraz więcej negatywnych komentarzy na ten temat. Co jest prawdziwe, a co można wrzucić do worka z mitami? Z tego tekstu się tego dowiesz.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest sok?
  • Czy soki naturalne 100% są lepsze od typowych?
  • Co jest prawdą o sokach 100%?
  • Jakie informacje można uznać za typowe mity dietetyczne?
  • Czy warto ostatecznie pić soki?

Sok – czym jest? Jak odróżnić sok od napoju?

„Soki” to bardzo duża grupa produktów spożywczych. Wybierając się do sklepu, każdy konsument staje przed nie lada wyzwaniem. Wynika to z tego, że półki sklepowe wręcz uginają się od różnorodnych rodzajów soków.

Powstaje, więc pytanie. Czy wszystkie produkty z tej kategorii oferowane w sklepach są zdrowe? To pytanie dość ogólne, jednakże można na nie precyzyjnie odpowiedzieć. Wyroby na rynku dzieli się na:

  • Soki 100% naturalne;
  • Soki z zagęszczonego soku;
  • Napoje owocowe.

Różnica jest taka, że tylko 100% sok faktycznie składa się wyłącznie z miąższu danego owocu. Zagęszczone soki są to wyroby, które powstały poprzez dodanie wody do koncentratu, co oznacza, że zawierają mniej suchej masy niż wyrób naturalny tj. 100%.

Napoje owocowe to najmniej zalecana propozycja przez dietetyków, ponieważ zazwyczaj zawierają ekstrakt z owocu, cukier, dodatki itp. Zawartość owoców w takich wyrobach to niekiedy nawet tylko 2%.

Sok 100% – czy faktycznie są tak zdrowe?

W opinii publicznej wytarło się postrzeganie soku, jako produktu bardzo zdrowego. Czy faktycznie tak jest? I tak i nie. W dietetyce to nie produkt, a jego ilość decyduje o tym, czy spożycie wywoła korzystny, czy wręcz przeciwny wpływ na zdrowie.

Warto jednak wspomnieć, że soki 100% są najlepszą propozycją z wszystkich „płynów” owocowych dostępnych na rynku. Jeśli więc je lubisz, to wybieraj wyłącznie te oryginalne 100% soki.

Z drugiej jednak strony sok to przede wszystkim owoce. Te z reguły są słodkie, co oznacza, że zawierają w składzie cukry. W większości jest to fruktoza, czyli cukier prosty, a ich nadmiar w diecie nie prowadzi do niczego dobrego.

Warto zatem wysnuć wniosek, że pomimo iż soki są źródłem witamin, wody i minerałów to są jednocześnie bogate w cukry, które w nadmiarze są zdecydowanie niekorzystne dla zdrowia.

Fakty i mity o sokach 100%

H3: Soki są źródłem witamin – PRAWDA

Na potwierdzenie tych słów warto wspomnieć, że 1 szklanka soku pomarańczowego pokrywa, aż 60% dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Od jakości i rodzaju soku zależy oczywiście jego skład, jednakże warto wspomnieć, że wszystkie soki 100% są źródłem witamin i składników mineralnych.

Sok to produkt zawierający konserwanty – MIT

To zależy. Jeśli jednak mowa o sokach 100% to jest to nieprawdą. Tutaj kwestia jest sporna, ponieważ konsumenci często nie potrafią odróżnić soku owocowego od napoju. W przypadku tego pierwszego producenci nie mogą dodawać do nich sztucznych dodatków. Z kolei napoje owocowe zazwyczaj zawierają dodatkowy cukier i aromaty.

Sokiem można zastąpić jeden posiłek w ciągu dnia – PRAWDA

Zgadza się. Według Światowej Organizacji Zdrowia szklankę soku uznać można za jedną z zalecanych 5 porcji owoców i warzyw, które warto spożywać w ciągu dnia. Jeśli jest to sok 100%, to dostarcza on do organizmu wodę, witaminy, składniki mineralne i błonnik, więc to źródło wielu składników odżywczych.

Soki odwadniają – MIT

To błędne sformułowanie, ponieważ jeśli by tak było, to należałoby uznać, że owoce również odwadniają, a jak wiadomo jest wręcz przeciwnie. Owoce w 90% składają się z wody. Ich spożywanie nawadnia, a nie odwrotnie.  

Soki owocowe tuczą – PRAWDA

A ostatecznie i tak i nie. Wszystko zależy od ilości spożywanych soków. Jeśli ktoś na co dzień spożywa ich 1,5 litra, to w jego przypadku soki zdecydowanie przyczynią się do nadmiernych kilogramów. Soki mają dużo cukru. Ten spożywany w nadmiernej ilości prowadzi do nadwagi. Podobnie sprawa wygląda z owocami, więc WHO zaleca spożywanie do 700 gramów owoców i warzyw/dobę, z czego owoce powinny stanowić tylko 1/3 całości.

Będąc na diecie redukcyjnej, można jeść owoce bez ograniczeń – MIT

To mit. Owoce zawierają w sobie dużo cukru. Ten spożywany w zbyt dużej ilości prowadzi do nadwagi. Warto wspomnieć, że głównym cukrem owoców jest fruktoza. Jest to cukier prosty, zatem jego nadmiar w diecie zdecydowanie utrudni gubienie zbędnych kilogramów.

Prawdziwy skład soku podawany jest na etykiecie – PRAWDA

Tak. Producenci soków 100% nie mogą zamieszczać na etykiecie informacji o produkcie, które są nieprawdziwe. Z tego powodu, jeśli w procesie produkcyjnym do wyrobu dodawane są jakieś składniki, to wszystkie muszą być wymienione.

Pijąc soki owocowe, nie można przytyć – MIT

O ile są analizy, które potwierdzają, że 100% soki owocowe spożywane przez nastolatków nie prowadziły do przyrostu średniej masy ciała, to warto mieć na uwadze fakt, że spożywanie owoców i soków owocowych bez ograniczeń przez długi okres na pewno wpłynie na niekorzyść organizmu. Sok owocowy zawiera tyle samo kalorii, co owoc, więc nie można uznać go za wysokokaloryczny. Z kolei jego forma płynna sprawia, że spożycie nie pobudza ośrodka sytości, tak jak spożycie surowego owocu, co sprawia, że jemy więcej.

 

Pasteryzacja zabija wartość odżywczą w soku – MIT

Pasteryzacja to proces obróbki technologicznej, który ma na celu ochronę soku przed rozwojem chorobotwórczych drobnoustrojów. Osiąga się to poprzez poddanie produktu pod wysoką temperaturę. O ile na pierwszy rzut oka wydaje się, że może to zniszczyć wartość soku, to w praktyce jest zupełnie inaczej. Pasteryzacja ma znikomy wpływ na zawartość składników mineralnych i witamin.

Czy warto pić soki?

Podsumowując soki 100% to produkty dobre dla Twojego organizmu, jednakże pod warunkiem, że spożywasz ich odpowiednią ilość. Jedna szklanka soku jeszcze nikogo nie zabiła, a jak donosi WHO, może stanowić zastępstwo dla posiłku. Zatem jeśli pijesz ich dużo, to ogranicz dawkę do 1 porcji na dobę, a jeśli nie pijesz, to zacznij. Wprowadź jednak do diety dobrej jakości soki 100%, bo to w nich znajduję się najwięcej ważnych dla Twojego organizmu składników takich jak woda, witaminy, minerały i błonnik.

Zapisz się na newsletter!

Informacje o nowościach, promocjach i kodach rabatowych