Sok to źrodło witamin i minerałów. Tym bardziej, jeśli mowa o sokach NFC. Są to wyroby godne uwagi ze względu na sposób wytwarzania. Uzyskuje się je poprzez bezpośrednie wyciśnięcie surowych owoców. Nie dodaje się do nich żadnych dodatków, przez co uznać je można za wyjątkowo korzystne dla organizmu. Sprawdź, czym są soki oraz dlaczego warto je spożywać?

Soki NFC

Z tego artykułu dowiesz się:

Czym są soki NFC?

Soki NFC to produkty w 100% wyprodukowane z surowych owoców lub warzyw. W praktyce oznacza to, że nie są one robione z koncentratu („NFC-Not From Concentrate”).

To bardzo istotna informacja, ponieważ w takim przypadku są one wolne od dodatków do żywności. W czasie produkcji nie dodaje się do wyrobu konserwantów, cukru oraz wody.

Ze względu na to, że produkty przechodzącą najczęściej tylko przez proces pasteryzacji to z reguły szybko ulegają utlenieniu i się psują. Aby temu zapobiec najczęściej soki NFC dostępne są w opakowania próżniowych z tzw. kranikiem do ich nalewania.

Sok NFC można oczywiście wyprodukować samemu. Wystarczy włączyć sokowirówkę wrzucić do niej wybrane owoce oraz warzywa i pozyskać pyszny, jak i w pełni naturalny sok.

Soki NFC – zalety

Nieprzypadkowo w podstawie piramidy żywienia zaproponowanej przez Insytut Żywności i Żywienia znajdują się owoce i warzywa. Są one źródłem witamin, minerałów, błonnika i wody. Światowa organizacja zdrowia również zaleca spożywanie nawet do 700 gramów owoców i warzyw na dobę, z czego 1/3 powinny być owoce.

Aktualnie wiadomo również, że szklanka soku może stanowić 1/5 zalecanych porcji owoców i warzyw na dobę. Ważne jest jednak, aby wybierać dobrej jakości sok. A takim zdecydowanie jest NFC.

Właściwości soków NFC:

 • W składzie soków owocowych nie mogą znaleźć się żadne dodatki (konserwanty, barwniki, słodziki, aromaty, przeciery, żele oraz substancje poprawiające teksturę);
 • Do soków NFC z warzyw (oprócz tego z pomidorów) można dodać cukier, sól, zioła i przyprawy, jednakże wszystkie dodatki muszą być wypisane na etykiecie. Z tego powodu zaczęto kwestionować termin Sok 100%.
 • Soki nie z koncentratu w odróżnieniu od konwencjonalnych soków 100% dostępnych w sklepach często zawierają miąższ. Jak można się domyślić to właśnie w nim zawarte jest najwięcej składników odżywczych, a w tym błonnika i flawonoidów.
 • Soki NFC wprowadzone do obrotu przechodzą przez proces pasteryzacji, która wydłuża ich przydatność do nawet 30 dni od otwarcie opakowania. Można również spotkać soki NFC jednodniowe, które pasteryzacji nie przeszły. Takie są najbogatsze w składniki odżywcze.

Czy faktycznie warto je spożywać?

Zdecydowanie tak, ponieważ ze względu na skład uznać je można za korzystne dla organizmu.

 • Najważniejszą zaletą soków NFC jest ich bogaty skład. W porównaniu do soków z koncentratu są one bogatsze w witaminy i minerały.
 • Spożycie jednej szklanki soków NFC jest w stanie zaopatrzyć organizm w niezbędną do codziennego funkcjonowania ilość niektórych minerałów i witamin.
 • Soki z miąższem zawierają błonnik niezbędny do prawidłowej pracy jelit, co ma przełożenie na wyższą odporność organizmu i lepszą pracę jelit.
 • Soki produkowane bezpośrednio z surowych owoców zawierają w składzie polifenole, czyli związki roślinne wykazujące prozdrowotny wpływ na organizm.
Sok NFC

Popularność soków rośnie. Z czego to wynika?

Na całym świecie zauważono trend coraz większego spożycia soków NFC. Ze względu na właściwości, jak i smak wybierane są one coraz chętnie, czego przykładem może być fakt, iż w Japonii oraz USA, aż 80% soków dostępnych na rynku to właśnie NFC.

W roku 2015 w Polsce wartość sprzedaży detalicznej soków wyniosła 6 mld zł. To druga pod względem ilości kategoria napojów, która sprzedawała się tak dobrze. Szacuje się, że w tym roku wartość ta osiągnie poziom 6,4 mld zł, co oznacza, że zainteresowanie sokami sukcesywnie rośnie.

 Przeczytaj również tekst: Fakty i mity na temat soków

Jak wybrać dobry sok NFC?

O ile na półkach sklepowych znaleźć ich można wiele, to nie łatwo jest wybrać ten najlepszy. Należałoby bowiem wziąć pod uwagę wiele elementów mających na to wpływ.

 • Najważniejsze jest jednak to, aby wybrać produkt jak najmniej przetworzony. Napoje owocowe są najgorszym wyborem z spośród wyrobów, które „udają” soki. Soki z koncentratu pomimo że zawierają owoce to często w większości to woda, co oznacza niską zawartość składników odżywczych. Liderem są oczywiście soki NFC, które zawierają najwyższą pulę składników odżywczych bliską temu jaką dostarczyć można do organizmu poprzez zjedzenie surowego owocu lub warzywa.
 • Soki z miąższem są bogatsze od tych klarownych, zatem jeśli komuś zależy na najwyższej wartości dietetycznej produktu to właśnie te warto wybierać.
 • Soki jednodniowe nie uległy procesowi pasteryzacji zatem to one zawierają najwyższą zawartość składników odżywczych w porównaniu do soków z dłuższym terminem przydatności.

 Podsumowanie

Soki NFC to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które chcą wprowadzić owoce do jadłospisu. Jeśli spożywać sok to właśnie taki. Wybierając ten z miąższem, a najlepiej produkowany samodzielnie dostarcza się do organizmu wielu istotnych składników odżywczych.

Jeśli jednak nie ma się czasu na produkcje soku, co wiąże się również zakupem sokowirówki i jej myciem to warto wybrać te od sprawdzonego producenta. Takiego znaleźć można tutaj.

Zapisz się na newsletter!

Informacje o nowościach, promocjach i kodach rabatowych